BLOG

Znaczenie stron świata w wyborze nieruchomości.

Wybierając idealne mieszkanie, zazwyczaj kierujemy się metodą lejka - od ogółu, do szczegółu. Choć taka taktyka bez wątpienia ułatwia organizację poszukiwań, czasem może się okazać, że kwestia pozornie szczegółowa okazuje się fundamentalną - nieraz dopiero wtedy, gdy jest już za późno, na pewne zmiany. Jedną z nich może być wybór stron świata, na które mieszkanie ma ekspozycję.

 

Choć kompas kojarzy się większości z nas z wyprawą w nieznane lub ułatwieniem odnalezienia drogi do upragnionego celu, jego znaczenie okazuje się równie ważne w wyborze odpowiedniego mieszkania. Każda ze stron świata ma bowiem własną charakterystykę, która odpowiednio wykorzystana może idealnie współgrać, nie tylko z poszczególnymi pomieszczeniami, ale również naszymi zwyczajami i preferencjami. Aby nie przeoczyć tego ważnego kryterium, a jednocześnie podjąć odpowiedni i świadomy wybór, zapraszam do poniższej lektury.


 

Południe - dla spragnionych słońca

 

Zacznijmy od kierunku, który zazwyczaj jest najbardziej pożądany przy wyborze mieszkania. Oferowane przez południe znaczne ilości światła słonecznego, w naturalny sposób przyczyniają się nie tylko do bardziej żywego i przyjaznego wyglądu pomieszczenia, ale również do podnoszenia temperatury w sposób naturalny. Wpływa to pozytywnie na nasz nastrój - zwłaszcza w chłodniejsze, zimowe dni, kiedy każdy promień słońca i dodatkowe ciepło w mieszkaniu jest na wagę złota.

 

Pomieszczeniem, do którego południe wniesie najwięcej swoich pozytywnych właściwości, będzie bez wątpienia salon. Jest to pomieszczenie, w którym większość z nas spędza znaczną część dnia, przez co wszelkie bodźce dodające energii oraz podnoszące nasze poczucie komfortu są bardzo ważne. Jednocześnie dzięki temu, że salon jest zazwyczaj największym pokojem w mieszkaniu, jego ekspozycja na stronę południową może pozytywnie przyczynić się do ograniczenia wydatków na dodatkowym ogrzewaniu, które rekompensować będzie naturalne ciepło słońca. Z tego samego powodu warto zadbać o większe przeszklenia, w przypadku pokoju dziennego. Strona południowa nie jest natomiast zalecana w przypadku pomieszczeń, gdzie utrzymująca się wysoka temperatura raczej nie jest wskazana - np. w kuchni.


 

Północ - dla zimnolubnych

 

Nie bez powodu utrzymuje się powszechna myśl, że im dalej na północ, tym chłodniej. Jest to kierunek geograficzny charakteryzujący się najmniejszym dostępem do światła słonecznego, a przez to również zapewniającym niższe temperatury, niż pozostałe. Jednocześnie pomieszczenia zlokalizowane od tej strony są najbardziej podatne na szkodliwe działanie wilgoci oraz jej nieprzyjemnych konsekwencji.

 

Jakie pomieszczenia sprawdzą się najlepiej w przypadku północnej ekspozycji? Jak to bywa w większości przypadków - to zależy. Choć uniwersalna zasada głosi, że w przy tej stronie najlepiej sytuować pomieszczenia, które spełniają drugoplanową rolę w mieszkaniu (jak np. garderoba), w rzeczywistości może to być również odpowiednia przestrzeń dla sypialni lub pokoju biurowego. Jeśli naszemu snu sprzyjają niższe temperatury (a jak się okazuje, w większości przypadków tak jest), to położenie łóżka w pobliżu ekspozycji północnej okaże się bardzo dobrym pomysłem. 

 

Wschód - dla rannych ptaszków

 

Choć oglądanie wschodów słońca nad morzem należy do uniwersalnie pożądanych czynności u większości ludzi, wstawanie skoro świt każdego poranka już nieco mniej. Wybierając wschodnią ekspozycję możemy liczyć na to, że promienie światła słonecznego przedzierające się przez okno okażą się lepszą (choć niekoniecznie skuteczniejszą) formą pobudki, aniżeli tradycyjny budzik. Podobnie jest zresztą z temperaturą, która rośnie i utrzymuje się w godzinach porannych, aby następnie obniżyć się w godzinach popołudniowych.

 

Wschód jest stroną świata, przy której nasz styl życia oraz osobiste preferencje odgrywają prawdopodobnie największą rolę przy wyborze mieszkania oraz poszczególnych pomieszczeń. Jeśli należymy do osób, które starają się czerpać z dnia od jego najwcześniejszych godzin, usytuowanie sypialni od tej strony będzie bardzo trafionym pomysłem. Natomiast te osoby, które preferują nieco późniejszą pobudkę, powinny zdecydować się na wybranie innej ekspozycji (lub zadbać o mocno zaciemniające rolety). Niższa temperatura w późnych godzinach i wyższa o poranku będzie jednak niewątpliwą zaletą dla obu typów osób. Jednocześnie taki zakres ciepła powinien współgrać idealnie z funkcjami kuchni, w której pełnia słońca o poranku doda nam energii przy robieniu śniadania, zaś subtelne ochłodzenie po południu pomoże uniknąć upału przy gotowaniu. 

Zachód - dla wracających późno

 

Z doświadczenia wiemy, że w preferencjach klientów tuż obok południa króluje właśnie ekspozycja zachodnia. Wynika to przede wszystkim z wyznawanego przez większość z nas trybu życia, zakładającego pracę od godzin porannych i odpoczynek w czasie popołudnia. Jak już zostało wspomniane, nie wszyscy potrzebują towarzystwa naturalnego światła zza okna przy porannej pobudce. Trudno jednak zaprzeczyć temu, że opadające na zmęczoną twarz promienie słońca, po powrocie z długiego dnia w pracy, idealnie dopełniają obraz zasłużonego relaksu i powodują, że jesteśmy w stanie wydobyć z siebie dodatkowe pokłady sił, potrzebne choćby do aktywnego odpoczynku z rodziną.

 

Jeśli chodzi o wybór odpowiedniego pomieszczenia dla zachodniej ekspozycji, możemy przyjąć zasadę zbliżoną do tej, która została omówiona w przypadku południa. Najlepszym wyborem będzie więc pokój dzienny, który zbiera wszystkich domowników najczęściej w porach popołudniowych, a więc po powrocie do domu ze szkoły lub pracy. Sprzyja to nie tylko wspólnemu spędzaniu czasu, ale również korzystaniu ze światła słonecznego nawet w późniejszych godzinach, co pozwala choćby na czytanie czy zabawę z dziećmi bez konieczności korzystania z oświetlenia. Ekspozycja zachodnia może też być znakomitym atutem dla tarasu, ogrodu czy balkonu, które wykorzystujemy jako przestrzeń do odpoczynku. Wówczas mamy pewność, że będziemy mogli korzystać z uroków wolnego powietrza, a przy odrobinie szczęścia i odpowiednim usytuowaniu mieszkania - podziwiać niezwykły widok, jakim jest zachód słońca.


 

Idealna strona

 

Jak łatwo wywnioskować na podstawie powyższego tekstu, nie da się określić strony uniwersalnie perfekcyjnej, która będzie sprawdzać się w każdym pomieszczeniu i współgrać z każdym stylem życia. Wiele zależy również od samego rozkładu mieszkania, jako że jedne oferować będą ekspozycję na dwie strony przeciwległe, drugie na narożne, a jeszcze inne - tylko na jedną. Niemałą rolę odgrywa także piętro, na którym znajduje się lokal, jak i otaczające budynki, które mogą wpłynąć na obszar zacienienia.

 

Warto jednak wziąć pod uwagę powyższe kryteria, aby wybierając konkretne mieszkanie zdawać sobie sprawę z najważniejszych wad i zalet, z którymi wiąże się dana strona świata. Jak się bowiem okazuje, wiąże się to nie tylko z poziomem oświetlenia, który możemy zbadać przy oglądaniu mieszkania, ale także z temperaturą i wilgocią, które prawdziwie odczuwamy dopiero przy dłuższym pobycie w pomieszczeniu. Wówczas zmiana tych warunków może okazać się nieporównywalnie trudniejsza, niż zdobycie odpowiedniej wiedzy przed kupnem mieszkania, która pomoże wybrać idealnie (dla nas) położone mieszkanie.

 

Tagi:

Zobacz inne wpisy na blogu

Spotkajmy się

Masz ochotę poznać się i porozmawiać? Odezwij się.